Skip Navigation LinksSākums > Par E-veselību

Par E-veselību

Kas ir E-veselības sistēma?

E-veselības sistēmas jeb Vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas izmantošana ārstniecības iestādēm, tajā skaitā e-receptes izrakstīšana un izsniegšana aptiekām, ir brīvprātīga, sākot ar 2016. gada 1. decembri.

E-veselības sistēmas pārzinis ir  Nacionālais veselības dienests, kas administrē veselības aprūpei paredzētos valsts budžeta līdzekļus un īsteno valsts politiku E-veselības ieviešanā.

E-veselības sistēma sastāv no divām daļām – publiskās daļas un daļas, kurai var piekļūt autorizēti lietotāji.

E-veselības sistēmas darbību regulē 2014. gada 11. marta Ministru kabineta noteikumi Nr.134 “Noteikumi par vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmu”.

Publiskā daļa

Publiskajā daļā ir pieejama plaša informācija par veselības nozares jaunumiem, informācija par veselīgu dzīvesveidu, datu bāzes, meklētāji, statistikas dati un pētījumi par sabiedrības veselību u. c. aktuāla informācija.

Autorizētā daļa

Lai piekļūtu sadaļām, kurām nepieciešama autorizācija, nepieciešams autentificēties, noklikšķinot uz pogas “Pieslēgties”, izmantojot drošas piekļuves līdzekļus – internetbankas (Swedbank; SEB bankas; Citadele bankas; Norvik bankas; Nordea bankas vai DNB bankas) piekļuves datus, elektronisko parakstu (eParaksts) vai elektronisko identifikācijas karti (eID).

Atgādinām, ka veselības aprūpes profesionāļiem ir iespējams piekļūt E-veselības sistēmai, turpinot darbu savā līdz šim jau izmantotajā veselības aprūpes informācijas sistēmā/specializētajā programmatūrā, kur datu apmaiņa starp ārsta/aptiekas izmantoto sistēmu un E-veselības sistēmu notiek automātiski starp sistēmām.

Autentificējoties E-veselības sistēmā:

  • iedzīvotāji var apskatīt savus veselības pamatdatus, noteikt piekļuvi ārstiem saviem veselības datiem, apskatīt aktuālās medikamentu receptes un savas darbnespējas lapas;
  • ārstniecības personas var aplūkot savu pacientu veselības datus, izrakstīt medikamentu receptes un darbnespējas lapas;
  • farmaceiti var piekļūt pacientam izrakstītajām receptēm un atzīmēt to izsniegšanu aptiekā.
Autorizētajā daļā būs pieejami tie iedzīvotāju veselības dati, kurus veselības aprūpes iestāde ir iesūtījusi vai ievadījusi E-veselības sistēmā.

Tehniskās prasības

Darbam ar E-veselības sistēmu ieteicamās pārlūkprogrammas, jaunākā versija: Mozilla Firefox, Opera un Google Chrome.

E-veselības sistēmā tiek izmantotas sīkdatnes. Sīkdatnes uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt lietotājam piemērotu saturu. Lai sekmīgi izmantotu E-veselības sistēmas funkcionalitāti, Jums ir jāatļauj sīkdatnes savā pārlūkā. Uzsākot darbu E-veselības sistēmā, lietotājs piekrīt sīkdatņu izmantošanai.

Apstiprinot sīkdatņu izmantošanu, lietotājs piekrīt, ka E-veselības sistēma uzkrāj un izmanto sīkdatnes viņa ierīcē. Sīkdatnes palīdz uzturēt darba sesijas nepārtrauktību, sekmīgu funkcionalitātes izmantošanu un ļauj izvairīties no atkārtotas autentifikācijas katrā jaunajā lapā. Pēc darba sesijas beigšanas sīkdatnes tiek nodzēstas.

E-veselības sistēmas izveides ieguvumi

Uzlabots sabiedrības veselības stāvoklis – veicināta iedzīvotāju iesaiste savas veselības saglabāšanā un kontrole par savu veselību, sniedzot iedzīvotājam pieeju saviem veselības datiem, kā arī efektīvāka veselības veicināšanas lēmumu pieņemšana, palielinot pieejamību informācijai par veselības veicināšanas pasākumiem.

Kvalitatīva un savlaicīga informācija
– ārsti un farmaceiti operatīvi saņem kvalitatīvu informāciju par pacientu. Ir iespējas pārliecināties, vai pacients ievēro ārsta nozīmēto ārstēšanu – ir apmeklējis nepieciešamos speciālistus, iegādājies nepieciešamās zāles vai veicis nepieciešamās veselības pārbaudes.

Palielināta veselības aprūpes efektivitāte
– veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem nodrošināta ātra pieeja pie nepieciešamajiem pacienta veselības datiem.

Paaugstināta iedzīvotāju veselības datu ticamība un drošība, kā arī
mazāk kļūdu ārstniecības procesā – novērstas kļūdas, kas rodas, piemēram, receptēs nesalasāma rokraksta dēļ, kā arī tās, kas rodas, ja ārsta rīcībā savlaicīgi nav visa nepieciešamā informācija par pacientu, jo ne vienmēr ir pietiekami daudz laika izskaidrot pacientam nepieciešamo informāciju par viņa veselības stāvokli un paskaidrot, kādas hroniskas slimības, alerģijas viņam ir, kādas zāles viņš lieto. Iespēja pacientam kontrolēt pieeju saviem veselības datiem un piekļūt tiem vienuviet, sev ērtā laikā un veidā.