Skip Navigation LinksSākums > Biežāk uzdotie jautājumi > Iedzīvotāji > E-recepte

E-recepte

Kā izmantot e-recepti?

1. Ārsts E-veselības sistēmā izraksta e-recepti. 

2. Pacients dodas uz aptieku, lai iegādātos zāles.  

3. Aptiekā pacients uzrāda pasi vai personas apliecību (eID).

4. Farmaceits izsniedz zāles un reģistrē zāļu saņēmēju.  

Kā iegādāties e-receptes zāles nepilngadīgam bērnam?
Lai iegādātos e-receptes zāles nepilngadīgam bērnam, vecākam jāuzrāda sava pase vai eID karte un pēc tam jānosauc sava bērna vārds un uzvārds. Šāda e-receptes izmantošanas kārtība attiecas arī uz gadījumiem, ja nepilngadīgam bērnam izrakstītas e-receptes zāles vēlas iegādāties bērna aizbildnis. 

Nepilngadīga persona, sākot no 14 gadu vecuma, ir tiesīga pati iegādāties savas papīra recepšu vai e-recepšu zāles.          
       

Svarīgi! Aptiekā nav jānosauc bērna personas kods vai jāuzrāda personu apliecinošs dokuments! 

Kā aptiekā iegādāties e-receptes zāles citam cilvēkam?
Aptiekā jānosauc e-receptes ID numurs (redzams E-veselības sistēmā ārstam, pacientam un viņa deleģētajām personām), pacienta vārds un uzvārds, kā arī jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments, lai farmaceits E-veselības sistēmā varētu atzīmēt zāļu saņēmēju.

Iedzīvotājs E-veselībā var deleģēt citu cilvēku e-recepšu zāļu iegādei. Tādā gadījumā e-receptes zāles varēs iegādāties gan pacients, gan cilvēks, kurš deleģēts e-recepšu zāļu iegādei (aptiekā uzrādot tikai savu personu apliecinošu dokumentu un nosaucot pacienta vārdu, uzvārdu).

Svarīgi! Aptiekā nav jānosauc cita cilvēka personas kods vai jāuzrāda viņa personu apliecinošs dokuments!

Ja cilvēks (piemēram, seniors) nelieto internetu, viņam ir iespēja deleģēt citu cilvēku piekļuvei viņa informācijai, vēršoties ar iesniegumu Nacionālajā veselības dienestā – klātienē vai sūtot pa pastu ( ar pilnvaru, kuru apliecinājis notārs). Iedzīvotājs jebkurā mirklī var mainīt vai atcelt uzstādīto deleģējumu.

Plašāka informācija par citas personas deleģēšanu E-veselības portālā pieejama rakstā "Kā deleģēt citu cilvēku piekļūt Jūsu veselības datiem E-veselības portālā?"Kā izveidot e-recepšu svītru kodu ērtākai e-recepšu zāļu iegādei? 
E-veselības portālā iespējams izveidot katrai izrakstītajai e-receptei svītru kodu ar receptes ID numuru. Tas ir ērti gadījumos, kad pacientam izrakstīti vairāki e-recepšu medikamenti, kurus pacienta vietā iegādāsies cita persona un kurai aptiekā jāuzrāda katras e-receptes ID numurs. E-veselības portāls piedāvā iespēju vairākus e-recepšu svītru kodus attēlot uz vienas A4 lapas (A4 lapā ietilpst 8 e-recepšu svītru kodi kopā ar medikamenta nosaukumu, formu un stiprumu).

 

Lai izveidotu e-receptes svītru kodu, pacientam jāautorizējas E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv, jādodas uz sadaļu “Receptes”, atzīmējot tās receptes, kurām nepieciešams izveidot svītru kodu. Pēc tam jāklikšķina uz pogas “Izveidot atzīmēto recepšu svītru kodu.pdf ” un jāapstiprina iecerētā darbība. Šo darbību rezultātā tiks izveidots PDF fails ar visu atzīmēto e-recepšu svītru kodiem, kuru var izdrukāt vai nofotografēt, lai uzrādītu farmaceitam.  


Kā aptiekā e-receptes zāles var iegādāties persona ar trūcīgā statusu?
Lai iedzīvotājs ar trūcīgās personas statusu varētu saņemt e-receptes zāles, aptiekā jāuzrāda:

 1. savs personu apliecinošs dokuments (pase vai eID);
 2. izziņa par trūcīgās personas statusu. 

Kā aptiekā trūcīgās personas vietā e-receptes zāles var iegādātis cita persona?
Lai trūcīgās personas vietā e-receptes zāles varētu iegādāties cita persona, aptiekā:

 • jāuzrāda e-receptes ID numurs. Tas ir pieejams ārstam un pacientam (var būt izdrukāts no E-veselības portāla, kā attēls telefonā u.c.);​
 • jānosauc pacienta vārds, uzvārds;
 • jāuzrāda pacienta izziņa par trūcīgā statusu.
 • jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments (lai farmaceits sistēmā varētu atzīmēt zāļu saņēmēju).

Vai e-receptes zāles var iegādāties pa daļām?

Izmantojot parasto e-recepti (zilā krāsā), pacients var iegādāties medikamentus pa daļām vienā vai vairākās aptiekās, jo farmaceits E-veselības sistēmā redzēs atlikušo medikamentu daudzumu.

Savukārt kompensējamo zāļu e-recepti (rozā krāsā) var izmantot tāpat kā līdz šim – iegādājoties visus medikamentus vienā reizē, jo kompensējamo medikamentu izsniegšana pa daļām nav iespējama. Šāda kārtība attiecas arī uz psihotropo medikamentu iegādi.

 

Cik ātri e-recepte ir pieejama aptiekā pēc tam, kad ārstniecības persona to ir izrakstījusi E-veselības portālā?
Ja ārstniecības persona ir izrakstījusi e-recepti E-veselības portālā, pacientam recepte redzama uzreiz pēc tās izrakstīšanas.

Kādus medikamentus pēc e-receptes ieviešanas turpinās izrakstīt uz papīra recepšu veidlapām?

 • individuāli kompensējamās zāles;​
 • medicīniskās ierīces un M saraksta zāles;​
 • ja zāļu iegādi pacientam kompensē apdrošināšanas sabiedrība (ārsti, kuri strādā ar E-veselības portālu jau šobrīd šis receptes var izrakstīt kā e-receptes);​
 • ja pacients ir informējis, ka izmantos recepti kādā no ES dalībvalstīm, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Šveicē;​
 • personai, kura nav reģistrēta Iedzīvotāju reģistrā;​
 • ja ārsts, vai ārsta palīgs (feldšeris) kurš nestrādā ārstniecības iestādē, izraksta zāles personīgai lietošanai (ne vairāk kā 50 receptes gadā);​
 • ja e-receptes izrakstīšana sistēmā nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ, piemēram, E-veselības sistēma nav pieejama, jo ārsta praksē ir elektrības vai interneta pieslēguma pārrāvums, kā arī sistēmai nav iespējams piekļūt mājas vizītes laikā, bet zāles vai medicīniskās ierīces pacientam nepieciešamas nekavējoties.

Svarīgi! Parasto zāļu, kā arī psihotropo un narkotisko zāļu e-recepšu izrakstīšana ārstiem ir brīvprātīga. Tās ārsti pēc savas izvēles var izrakstīt gan elektroniski, gan uz papīra veidlapas.

Kā saņemt e-receptes zāles mājas vizītē?
Ja ārsts ir ieradies mājas vizītē, tad e-receptes zāles var izrakstīt:

 • ·viedierīcē (portatīvajā datorā, planšetē u.c.);​
 • pirms došanās pie pacienta veikt sistēmā receptes ID numura rezervāciju, vizītes laikā to nodot pacientam (kā izdruku, īsziņā vai citā ērtā veidā) un izrakstīt e-recepti, atgriežoties ārsta praksē, pamatojoties uz pacientam izsniegto ID numuru;​​
 • recepti iespējams izrakstīt arī papīra formā, ja zāles pacientam ir nepieciešamas nekavējoties, bet ir traucēts darbs E-veselības sistēmā (piemēram, elektrības vai interneta traucējumu dēļ).

 

Vai par e-receptes saņemšanu ir jāmaksā?
Pacienta līdzmaksājums jāmaksā par ārsta apmeklējumu. Ja e-recepte ir izrakstīta ārsta apmeklējuma laikā, tad pacientam ir jāveic pacienta līdzmaksājums. Savukārt, ja e-recepte ir izrakstīta bez ārsta apmeklējuma (piemēram, hroniskam pacientam) – pacienta līdzmaksājums netiek iekasēts. 

Lēmumu par e-receptes attālinātu izrakstīšanu pieņem ārsts, izvērtējot konkrēto gadījumu un balstoties uz savu profesionālo kompetenci. 

 

Kurās aptiekās iespējams izmantot e-receptes?
E-recepšu medikamentus, kas ir izrakstīti E-veselības sistēmā, var iegādāties visās aptiekās. Ja kādā no aptiekām tomēr nav iespējams iegādāties e-receptes medikamentus, iedzīvotāji aicināti par to ziņot Lietotāju atbalsta dienestam, zvanot pa tālruni 67803300 vai rakstot e-pastu uz atbalsts@eveseliba.gov.lv.  


Kādi ir iedzīvotāju ieguvumi, lietojot e-recepti?

 • Tas ir ērti, jo iedzīvotājam nav jāuztraucas par ārsta rokraksta salasīšanu vai receptes pazaudēšanu.​
 • Pacientam un ārstējošajiem ārstiem E-veselības sistēmā būs pieejamas visas izrakstītās e-receptes (tajā skaitā tās, kuras būs izmantotas un atdotas farmaceitam).

  ​


Svarīgi! Aptiekā nav jānosauc cita cilvēka personas kods vai jāuzrāda viņa personu apliecinošs dokuments!
Svarīgi! Aptiekā nav jānosauc cita cilvēka personas kods vai jāuzrāda viņa personu apliecinošs dokuments!
Svarīgi! Aptiekā nav jānosauc cita cilvēka personas kods vai jāuzrāda viņa personu apliecinošs dokuments!
Svarīgi! Aptiekā nav jānosauc cita cilvēka personas kods vai jāuzrāda viņa personu apliecinošs dokuments!
Svarīgi! Aptiekā nav jānosauc cita cilvēka personas kods vai jāuzrāda viņa personu apliecinošs dokuments!