Skip Navigation LinksSākums > E-recepte

E-recepte

No 2018. gada 1. janvāra valsts kompensējamo medikamentu receptes tiek izrakstītas tikai elektroniski.

 

Kā iegādāties e-receptes zāles sev?

Lai iegādātos savas e-receptes zāles, aptiekā jāuzrāda personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība (eID).


Saskaņā ar Personu apliecinošu dokumentu likumu par personu apliecinošs dokuments uzskatāma tikai pase vai personas apliecība (eID). 

 

 

Kā iegādāties e-receptes zāles savam nepilngadīgajam bērnam?

 

Ja nepieciešams iegādāties e-receptes zāles savam nepilngadīgajam bērnam (arī tad, ja esat bērna aizbildnis), tad aptiekā:

 

 • jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments;​
 • jānosauc bērna vārds, uzvārds.

Nepilngadīga persona, sākot no 14 gadu vecuma, ir tiesīga pati iegādāties savas papīra recepšu vai e-recepšu zāles.                  Kā iegādāties e-receptes zāles citam cilvēkam?

Lai iegādātos citam cilvēkam izrakstītas e-receptes zāles (piemēram, radiniekam vai kaimiņam), aptiekā:

 

 • jāuzrāda e-receptes ID numurs. Tas ir pieejams ārstam un pacientam (var būt izdrukāts no E-veselības portāla, kā attēls telefonā u.c.);​
 • jānosauc pacienta vārds, uzvārds;​
 • jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments (lai farmaceits atzīmētu sistēmā zāļu saņēmēju).

Iedzīvotājs E-veselībā var deleģēt citu cilvēku e-recepšu zāļu iegādei. Tādā gadījumā e-receptes zāles varēs iegādāties gan pacients, gan cilvēks, kurš deleģēts e-recepšu zāļu iegādei (aptiekā uzrādot tikai savu personu apliecinošu dokumentu un nosaucot pacienta vārdu, uzvārdu).

Ja cilvēks (piemēram,  seniors) nelieto internetu, viņam ir iespēja deleģēt citu cilvēku piekļuvei viņa informācijai, vēršoties ar iesniegumu Nacionālajā veselības dienestā – klātienē vai sūtot pa pastu ( ar pilnvaru, kuru apliecinājis notārs). 

 

Iedzīvotājs jebkurā mirklī var mainīt vai atcelt uzstādīto deleģējumu. 

 

Svarīgi! Aptiekā nav jānosauc cita cilvēka personas kods vai jāuzrāda viņa personu apliecinošs dokuments!


Kā deleģēt citu cilvēku savu e-recepšu zāļu iegādei?

Autorizējoties E-veselības portālā, sadaļā "Tiesību deleģējumi".​

 • Deleģētais cilvēks varēs iegādāties pacienta e-receptes zāles, neuzrādot e-receptes ID numuru.​
 • Deleģētais cilvēks varēs arī apskatīt visas pacientam izrakstītās e-receptes un citu medicīnisko informāciju (atkarībā no pacienta noteiktās piekļuves apmēra).
 • Noteikto deleģējumu var mainīt vai atcelt. 

Plašāka informācija par cita cilvēka deleģēšanu pieejama šeit


Kādos gadījumos medikamentus joprojām jāizraksta uz papīra recepšu veidlapām?

 

 • Izrakstot individuāli kompensējamās zāles.​
 • Izrakstot medicīniskās ierīces.​
 • Izrakstot valsts kompensējamās M saraksta zāles.​
 • Ja zāļu iegādi pacientam kompensē apdrošināšanas sabiedrība.​
 • Ja zāles izraksta personai, kura nav reģistrēta Iedzīvotāju reģistrā.​
 • Ja pacients ir informējis, ka izmantos recepti kādā no ES dalībvalstīm, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Šveicē.​
 • Ja ārsts, kurš nestrādā ārstniecības iestādē, izraksta zāles personīgai lietošanai (ne vairāk kā 50 receptes gadā).​
 • Ja e-receptes izrakstīšana nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ.​

​​

Ja ārsts tehnisku traucējumu gadījumā (piemēram, interneta vai elektrības traucējumu dēļ) pacientam izraksta e-recepšu medikamentus papīra formā, pēc papīra receptes izmantošanas tās aptiekā elektronizēs farmaceits. 


Svarīgi! Parasto zāļu, kā arī psihotropo un narkotisko zāļu e-recepšu izrakstīšana ārstiem ir brīvprātīga. Tās ārsti pēc savas izvēles var izrakstīt gan elektroniski, gan uz papīra veidlapas.Vai e-receptes medikamentus var iegādāties pa daļām?

Izmantojot parasto e-recepti (zilā krāsā), pacients var iegādāties medikamentus pa daļām vienā vai vairākās aptiekās, jo farmaceits E-veselības sistēmā redzēs atlikušo medikamentu daudzumu.

Savukārt kompensējamo zāļu e-recepti (rozā krāsā) var izmantot tāpat kā līdz šim – iegādājoties visus medikamentus vienā reizē, jo kompensējamo medikamentu izsniegšana pa daļām nav iespējama. Šāda kārtība attiecas arī uz psihotropo un narkoloģisko medikamentu iegādi.

 

 

 Vai e-recepti ārsts var izrakstīt arī mājas vizītē? 

Ja ārsts ir ieradies mājas vizītē, tad e-receptes zāles var izrakstīt:

 • ·viedierīcē (portatīvajā datorā, planšetē u.c.);​
 • pirms došanās pie pacienta veikt sistēmā receptes ID numura rezervāciju, vizītes laikā to nodot pacientam (kā izdruku, īsziņā vai citā ērtā veidā) un izrakstīt e-recepti, atgriežoties ārsta praksē, pamatojoties uz pacientam izsniegto ID numuru;​​
 • recepti iespējams izrakstīt arī papīra formā, ja zāles pacientam ir nepieciešamas nekavējoties, bet ir traucēts darbs E-veselības sistēmā (piemēram, elektrības vai interneta traucējumu dēļ).

 

Vai par e-receptes izrakstīšanu ir jāmaksā?

Pacienta līdzmaksājums jāveic par ārsta apmeklējumu. Ja e-recepte ir izrakstīta ārsta apmeklējuma laikā, tad pacientam ir jāveic pacienta līdzmaksājums. Savukārt, ja e-recepte ir izrakstīta bez ārsta apmeklējuma (piemēram, hroniskam pacientam) – pacienta līdzmaksājums netiek iekasēts.

Lēmumu par e-receptes attālinātu izrakstīšanu pieņem ārsts, izvērtējot konkrēto gadījumu un balstoties uz savu profesionālo kompetenci. 

Kur pacients var apskatīt savas e-receptes?

Informāciju par savām e-receptēm pacients var apskatīt, autorizējoties E-veselības portālā – E-veselības profila sadaļā „Receptes” (iespējams aplūkot medikamenta nosaukumu, devu, receptes izrakstīšanas datumu un derīguma termiņu). 

 

Kādas priekšrocības sniedz e-recepte?

 • Ērtums. Nav jāuztraucas par ārsta rokraksta salasīšanu vai receptes nozaudēšanu. ​
 • Kvalitatīvāka ārstniecība. Pacientam un ārstējošajiem ārstiem E-veselības sistēmā ir pieejamas visas izrakstītās e-receptes (tajā skaitā tās, kuras ir izmantotas).​
 • Informācijas pieejamība. Mazinās iespēja pacientam izrakstīt nesaderīgas zāles vai nozīmēt liekus izmeklējumus.

 

 Plašāka informācija par e-receptēm un e-recepšu zāļu iegādi ir pieejama E-veselības portālā, sadaļā "Biežāk uzdotie jautājumi".