Skip Navigation LinksSākums > Informatīvi raksti > Veselības veicināšana

Veselības veicināšana

Veselības veicināšana ir process, kas rada iespēju katram cilvēkam pastiprināt kontroli pār savu veselību un uzlabot to. Šis process ietver darbību kopumu, kurš vērsts uz slimību cēloņu novēršanu, samazinot vides un sociālekonomisko faktoru ietekmi uz to, tādējādi veicinot veselīgu dzīvesveida paradumu veidošanos un to uzturēšanu ilgtermiņā.

Cilvēka veselības stāvoklis ir atkarīgs no dažādiem to ietekmējošiem faktoriem – veselīga dzīvesveida, vides, iedzimtības un veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes un pieejamības. No minētajiem faktoriem tieši veselīgam dzīvesveidam ir vislielākā nozīme veselības uzlabošanā un slimību profilaksē.

Veselīgs dzīvesveids ir būtisks veselības veicināšanas aspekts. Ievērojot veselīgu dzīvesveidu, var tikt novērstas un aizkavētas virkne nopietnu saslimšanu (piemēram, sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts), uzlabojot pašsajūtu un dzīves kvalitāti kopumā.

Veselīgs un aktīvs dzīvesveids ik dienas ne tikai sniedz ilgtermiņa ieguvumus veselībai (samazināts risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, onkoloģiskajām saslimšanām, utt.), bet arī īstermiņa ieguvumus, piemēram, labāku pašsajūtu un garastāvokli, augstākas darbaspējas, stiprāku imunitāti, veselīgu ķermeņa svaru, mazākus izdevumus medikamentu iegādei un slimību ārstēšanai.

Uz veselības veicināšanu orientētas izvēles var izdarīt ikviens, neatkarīgi no vecuma, nodarbošanās, ienākumiem vai citiem faktoriem. Veselīga dzīvesveida pamatā ir vienkārši, ikvienam īstenojami principi un ikdienā praktizējami paradumi.

Veselīga dzīvesveida pamatā ir:

  • sabalansēts uzturs;
  • optimāla fiziskā aktivitāte;
  • veselīgas ķermeņa masas uzturēšana;
  • brīvība no atkarību izraisošo vielu lietošanas;
  • atpūtas režīma ievērošana, t.sk. kvalitatīva atpūta miegā;
  • rūpes par savu garīgo veselību.

 Informāciju sagatavoja Slimību profilakses un kontroles centrs.