Skip Navigation LinksSākums > Aktualitātes > Iedzīvotājiem

No 2023. gada 1. decembra ārstniecības personām tiek nodrošināta iespēja sniegt e-steidzamo paziņojumu eveseliba.gov.lv portālā

05.12.2023.
Ar mērķi epidemiologiem ātrāk noteikt apdraudējumus, ko izraisa infekcijas slimības, jo īpaši no jauna parādījušās, nezināmas izcelsmes izraisīti saslimšanas gadījumi, kas var izraisīt plašus infekcijas slimību izplatīšanās draudus, no 2023. gada 1. decembra pieejami vairāki izstrādātie elektroniski rīki, kas mazinās ārstniecības personu administratīvo slogu, ļauj izglītības iestādēm, ārstniecības iestādēm, darba devējiem ziņot par infekcijas slimības uzliesmojumu kolektīvā.

Līdz šim steidzamo paziņojumu par infekcijas slimību gadījumu, bija iespēja nosūtīt, pa faksu, pa pastu, ar kurjeru vai elektroniski, aizpildot steidzamā ziņojuma veidlapu ar roku vai ar datoru Word / Excel formātā.


Projekta ietvaros Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD), tajā skaitā izstrādāja e-steidzamā paziņojuma formu, kas paredz iespēju ārstniecības personām un ārstniecības iestādēm operatīvāk, ērtāk un drošāk ziņot SPKC par infekcijas slimības gadījumu vai aizdomām par to, par potenciālo sabiedrības veselības apdraudējuma situāciju. Minētais risinājums palīdzēs mazināt ārstniecības personu administratīvo slogu, vienkāršojot ar Steidzamā paziņojuma saistītus darba procesus piemēram, printēšanu, skenēšanu, dokumentu reģistrēšanu lietvedībā, dokumentu nosūtīšanu ar kurjeru u.tml. 


Konteksts: Saskaņā ar Epidemioloģiskās drošības likuma 14. pantu un Ministru kabineta 1999. gada 5. janvāra noteikumiem Nr. 7 “Infekcijas slimību reģistrācijas kārtībā” ikvienai ārstniecības personai, kura konstatējusi, ka pacientam ir reģistrācijai pakļauta infekcijas slimība, vai pastāv pamatotas aizdomas par viņa inficēšanos, ir pienākums ziņot par to Slimību profilakses un kontroles centram. Ziņošanas kārtība papildus detalizēti paskaidrota Centra tīmekļvietnē.


Gadījumā, ja rodas jautājumi par steidzamā paziņojuma aizpildīšanu, portālā ir pieejami mācību materiāli par to aizpildīšanu (Sākums > Mācību materiāli > Ārstniecības iestādēm > Mācību instrukcijas > E-steidzamais paziņojums).


Turpmāk ārstniecības personām ir iespēja sniegt e-steidzamo paziņojumu eveseliba.gov.lv portālā.