Skip Navigation LinksSākums > Aktualitātes > Iedzīvotājiem

EXPO pasākumā prezentēs idejas jaunu veselības aprūpes pakalpojumu modeļu testēšanai praksē

17.06.2024.
No 18. līdz 19. jūnijam, Rīgā, īpašā EXPO pasākumā klātienē un tiešraidē noritēs labāko veselības aprūpes pakalpojumu modeļu pilotprojektu prezentēšana. Pasākumā tiks prezentēti 33 pilotprojekti, kas piedalās Nacionālā veselības dienesta (NVD) īstenotajā projektā “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija”. Labākās prezentētās idejas tiks virzītas finansējuma saņemšanai, lai piedāvātais veselības aprūpes risinājums izietu tā pārbaudi praksē. Savukārt nākotnē, tos pilotprojektus, kas būs pierādījuši savu efektivitāti un nozīmīgumu testēšanas posmā, plānots iekļaut valsts apmaksāto pakalpojumu grozā.

Veselības aprūpes sistēmas globālie izaicinājumi neatstāj mums daudz izvēles - veselības aprūpei ir jāmainās! Pacients ir pirmajā vietā! Tādēļ man ir liels gandarījums, ka nozares pakalpojumu sniedzēji - ārstniecības iestādes, universitātes, klīniskās slimnīcas un privātie uzņēmēji – nāk ar idejām un  jauniem, inovatīviem un efektīviem risinājumiem veselības aprūpes organizēšanā, kas ir vērsti uz pakalpojumu kvalitātes uzlabošanu. Modernu veselības aprūpi varam izveidot strādājot visi kopā un nodrošināt, ka Latvijā tiek piedāvāti pakalpojumi, kas ir orientēti uz lielisku pacienta pieredzi un mūsdienu sabiedrības vajadzībām,” uzsver veselības ministrs Hosams Abu Meri.


EXPO pasākums ir projekta trešais – noslēdzošais atlases posms. No sākotnēji pirmajā atlases posmā iesniegtajiem 124 pilotprojektiem, publiskai vērtēšanai NVD virza 33 labākos pilotprojektu pieteikumus dažādās veselības jomās. Ideju pieteicēju vidū ir ārstniecības iestādes, universitātes un uzņēmēji.


Tik liela nozares interese un saņemto pieteikumu skaits vieš pārliecību, ka šis projekts ir gaidīts un vajadzīgs. Labākās idejas ir noformulētas un izgājušas vairāku kārtu atlasi. Tālāk noritēs svarīgs pilotēšanas posms, kurā ikviens piedāvātais risinājums  būs jāpierāda dzīvē, lai tas sniegtu maksimālu ieguvumu gan pacientiem, gan ārstiem,” stāsta NVD direktors Āris Kasparāns.


Pilotprojekti pārstāv teju visas veselības aprūpes jomas, tostarp izstrādāti dažādi pakalpojumu modeļi onkoloģisko pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai, efektīvākai fizioterapijas vai rehabilitācijas nodrošināšanai, psihiatrijas pacientu dzīves uzlabošanā. Ir vairāki projekti, kas piedāvā mākslīgā intelekta iesaisti atsevišķu pakalpojumu nodrošināšanā, kā arī pilotprojekti par digitālu risinājumu ieviešanu kādu konkrētu problēmu novēršanai - piemēram, medikamentu nozīmēšanai, pacientu aprites uzskaitei, ārstniecības pakalpojumu pašizmaksas aprēķina uzskaites izveidei un citi risinājumi, kas uzlabotu esošo sistēmu.


EXPO pasākums norisināsies klātienē,  ikvienam interesantam būs arī iespēja sekot līdzi pilotprojektu ideju prezentācijām tiešraidē NVD Youtube kanālā vai Facebook profilā


Jau vēstīts, lai valsts apmaksātajā veselības aprūpē ieviestu inovatīvus risinājumus un uzlabotu pakalpojumu pieejamību, NVD, pateicoties ES Atveseļošanas un noturības mehānisma fonda finansējumam, īsteno projektu “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija”. Projektālīdz 2026. gadam būs iespējams testēt un pārbaudīt inovatīvus vai līdz šim mazāk attīstītus veselības aprūpes pakalpojumu modeļus, kas būs izturējuši visas atlases kārtas. Šādas sistēmas izveide Latvijā ir jaunums un veselības aprūpes pakalpojumu modeļu laboratorijas vide tiek veidota līdzīga digitālo inovāciju laboratorijas sistēmai, kur jaunradīti risinājumi tiek testēti reālā vidē. Labu rezultātu sasniegšanas gadījumā, tos varētu iekļaut valsts apmaksāto pakalpojumu programmā.


NVD projektu īsteno ES Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 4.komponentes “Veselība” 4.3. reformu un investīciju virziena “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana” 4.3.1.r. reformas “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana, kopējā valsts budžeta veselības aprūpes nozarē palielinājums” un 4.3.1.1.i. investīcijas “Atbalsts sekundārās ambulatorās veselības aprūpes kvalitātes un pieejamības novērtēšanai un uzlabošanai” ietvaros. Tā īstenošanai paredzēti vairāk nekā 16 miljoni eiro no ES Atveseļošanas fonda.


Visa informācija par projekta norisi pieejama NVD tīmekļvietnē.